Outdoor enthusiasts are invited to attend a North Dakota Game and Fish Department spring advisory board meeting in their area. These public meetings, held each spring and fall, provide citizens with an opportunity to discuss fish and wildlife issues and ask questions of their district advisors and agency personnel. The governor appoints eight Game and [...]

Outdoor enthusiasts are invited to attend a North Dakota Game and Fish Department spring advisory board meeting in their area.

These public meetings, held each spring and fall, provide citizens with an opportunity to discuss fish and wildlife issues and ask questions of their district advisors and agency personnel.

The governor appoints eight Game and Fish Department advisors, each representing a multi-county section of the state, to serve as a liaison between the department and public.

Any person who requires an auxiliary aid or service must notify the contact person at least five days prior to the scheduled meeting date.

District 1  " Counties: Divide, McKenzie and Williams

Date:  March 28  "  7 p.m.

Location: Library Meeting Room, Williston

Host: Upper Missouri United Sportsmen

Contact: Wayne Aberle, 770-6902

Advisory board member: Jason Leiseth, Arnegard, 586-3714

District 5  " Counties: Cass, Ransom, Richland, Sargent, Steele and Traill

Date:  March 28  "  7 p.m.

Location: Community Center, Emden

Host: Four Corners Wildlife Club

Contact: Kent Jensen, 793-4446

Advisory board member: Duane Hanson, West Fargo, 367-4249

District 6  " Counties: Barnes, Dickey, Foster, Griggs, Logan, LaMoure, McIntosh, Stutsman and Wells

Date:  March 29  "  7 p.m.

Location: North Dakota Farmers Union, Jamestown

Host: North Dakota Farmers Union

Contact: Lucy Bardell, 952-0114

Advisory board member: Joel Christoferson, Litchville, 973-4981

District 7  " Counties: Burleigh, Emmons, Grant, Kidder, McLean, Mercer, Morton, Oliver, Sheridan and Sioux

Date:  March 29  "  7 p.m.

Location: Golf Club, Hazen

Host: Hazen Sportsmen's Club

Contact: Jesse Flath, 880-0386

Advisory board member: Dave Nehring, Bismarck, 214-3184

District 3  " Counties: Benson, Cavalier, Eddy, Ramsey, Rolette and Towner

Date:  April 4  "  7 p.m.

Location: Lake Region State College, Chautauqua Room, Devils Lake

Host: Pheasants Forever

Contact: TBD

Advisory board member: Tom Rost, Devils Lake, 662-8620

District 8  " Counties: Adams, Billings, Bowman, Dunn, Golden Valley, Hettinger, Slope and Stark

Date:  April 4  "  7 p.m.

Location: Eagles Club, Dickinson

Host: Roughrider Archers

Contact: Kurt Einspahr, 590-4187

Advisory board member: Dwight Hecker, Fairfield, 575-4952

District 4  " Counties: Grand Forks, Nelson, Pembina and Walsh

Date:  April 5  "  7 p.m.

Location: Rod and Gun Club, 2950 Hwy 1, Pekin

Host: Pekin Rod and Gun Club

Contact: David Morken, 296-4484, 270-8469

Advisory board member: Joe Solseng, 317-5009

District 2  " Counties:  Bottineau, Burke, McHenry, Mountrail, Pierce, Renville and Ward

Date:  April 5  "  7 p.m.

Location: Verendrye Electric Cooperative, Hwy 2 Bypass East, Minot

Host: Souris Valley Mule Deer Foundation

Contact: DJ Randolph, 720-2134

Advisory board member: Robert Gjellstad, Voltaire, 338-2281