DL Varsity Boys and Girls Results

Varsity Boys 5K

Place Score Name                Team            Grade  Time

1       1       Alexander Luz    Fargo North    10          15:33.9
2       2       Isaac Huber       Edgeley/Kulm  8           15:43.9
3       3       Jaiven Hale        New Town       11         15:45.0
4       4       Robert White      New Town      11          15:53.6
5       5       M. Shumway      Williston                      15:55.5
6       6       Beau Brannan    Legacy            10         15:59.2
7       7       I. Germolus       Legacy                         16:14.2
8       8       G. Alvarado       Williston                       16:15.8
9       9       Hunter Gowin    Wahpeton        8           16:17.5
10    10      Carl Reis            Legacy           12          16:19.0
11    11      Leif Larsen         Williston          7           16:19.3
12    12      Payton Smith     Carrington      10          16:20.7
13    13      Zach Haire         Wahpeton        7          16:25.0
14    14      Caleb Yokom      Fargo North     9          16:25.4
15    15      Jack Markle        Legacy           11         16:29.6

Devils Lake Finish Position - 13
Team Score (places): 530
Average Time: 18:52.3

Name                       Grade Place C. Place Time       C. Time
1 Ian Tjelta               9        71     71        18:14.4   18:14.4
2 Evan Halvorson      12       146   75        18:15.3   36:29.7
3 Matthew Alexander 10      237    91        18:29.6   54:59.4
4 Micheal Lankowicz  10      380    143       19:40.0   1:14:39.4
5 Micheal Widmer               150    530       19:42.0   1:34:21.4
6 James Kraft           12      (188) (718)     20:56.4   1:55:17.9
7 Jackson Weaver     11      (208) (926)     21:25.9   2:16:43.9
8 Jacob Vaagen         9       (209) (1135)   21:28.8   2:38:12.8

Varsity Girls 5K
Place Score Name              Team               Grade   Time
1       1       Emily Goldade  Century            8         17:54.3
2       2       L. Werner        Legacy             10        18:15.6
3       3       Eleni Lovgren   Williston           7         18:20.5
4       4       Erin Palmer      Century                      18:35.3
5       5       Catlin Mann      Excel Athletica            18:36.9
6       6       E. Ramberg      LAEM                9        18:40.7
7       7       J. Guidinger      Legacy             7        18:49.7
8       8       Dreah Frolek    Sargent            8        18:53.8
9       9       Anna Lien        Fargo North      11       19:12.4
10     10     A. Jarrett         Carrington        10       19:14.9
11     11     Hope Pringle     West Fargo                 19:16.0
12     12     C. Anderson     West Fargo       7         19:17.9
13     13     Clare Boldingh  West Fargo                 19:18.3
14     14     Jakkia Duffy     LM/L-M            10       19:25.5
15     15     Ramsey Brown Devils Lake      10        19:35.5

Devils Lake Finish Position - 9
Team Score (places): 254
Average Time: 20:51.8

Name                   Grade Place C. Place Time        C. Time
1 Ramsey Brown   10      15     15         19:35.5    19:35.5
2 Jessica Mertens   9       35     20         19:51.1    39:26.6
3 Kiya Mclaurin     10      67     32         20:13.2    59:39.9
4 Rebekah Widmer 9      158    91         22:15.4    1:21:55.3
5 Mattea Vetch     12      254   96          22:23.7    1:44:19.0