LAEM Cross Country Cardinals team held their Harvey Hope Invitational on Monday.

The LAEM Cross Country Cardinals team held their Harvey Hope Invitational meet on Monday, Sept. 18 at the Langdon Country Club. A total of five schools were present that included elementary, Jr. high and high school teams.

Teams
Pembina County North (PCN)
Langdon Area Edmore Munich (LAEM)
Four Winds-Minnewauken (FWM)
Turtle Mountain Community School (TMCS)
Warwick (WAR)

Varsity Boys
1. Jayden Wheeling PCN - 17:26
2. Hunter Denault PCN - 17:58
3. Arik Christianson LAEM - 19:02
4. Rhun Kendall PCN - 19:05
5. Caleb Hetler LAEM - 19:32
6. Caleb Blackwell LAEM - 19:32
7. Jacob Kram LAEM - 19:38
8. Joaquin Janis LAEM - 19:46
9. Cayden Hurst PCN - 19:54
10. Caelen Lohnes FWM - 19:50

Team Results
1. Pembina County North
2. Langdon Area-Edmore-Munich
3. Four Winds-Minnewaken

Varsity Girls
1. Elise Ramberg LAEM - 19:40
2. Alea Manlev PCN - 22:29
3. Jordan Jenson PCN - 22:58
4. Alexis Heidler PCN - 23:17
5. Lauren Baril LAEM - 24:32
6. Sara Hodek LAEM - 25:07
7. Beatrice Emerson LAEM - 25:22
8. Maya Sumra PCN - 25:27
9. Kansas Sailer PCN - 25:30
10. Lily Crosby PCN - 26:31

Team Results
1. Pembina County North
2. Langdon Area-Edmore-Munich
Jr. High Boys
1. Julian Hill WAR - 12:59
2. Aaron Green FWM - 13:18
3. Winter Bigtrack WAR - 13:27
4. Cole Davis TMCS - 13:44
5. Tyriec Griffin TMCS - 13:50
6. Keyen Omen FWM - 13:55
7. Alexander Brinegar LAEM - 14:07
8. Payton Henderson LAEM - 14:10
9. Coby Morden PCN - 15:29
10. Kason Yankton WAR - 16:09

Team Results
1. Warwick
2. Four Winds/Minnewauken
3. Turtle Mountain Community School
4. Langdon Area-Edmore-Munich
5. Pembina County North

Jr. High Girls
1. Mason Ferris TMCS - 13:53
2. Victoria Wolters WAR - 14:07
3. Mabel Janis LAEM - 14:29
4. Amari LaRoque TMCS - 14:33
5. Mykia Gapp LAEM - 14:49
6. Sydnee Bruce TMCS - 15:46
7. Helena Mack LAEM - 15:54
8. Glenna Rue WAR - 16:04
9. Madison Champagne TMCS - 16:14
10. Breeanne Littlewind FWM - 16:55

Team Results
1. Turtle Mountain
2. Langdon Area-Edmore-Munich
3. Warwick
4. Four Winds/Minnewauken

Elementary Results
1. Kadyn Hein LAEM - 6:18
2. Trover Azure TMCS - 6:40
3. Adam Rue WAR - 6:44
4. Wesly Birdhorse WAR - 6:49
5. Jameson Touche WAR - 6:50
6. Thailyn Poitra TMCS - 6:52
7. Kate Sillers 6:52
8. Mikenzie McCloud TMCS - 6:53
9. Jacoby Thiefoe TMCS - 7:02
10. Dawson Hein LAEM 7:05