|
|
|
|
Devils Lake Journal - Devils Lake, ND
  • Firebirds place third at Carrington meet

  • CARRINGTON, N.D. — Matt Jennings earned his way into the state track championship meet after earning a victory in the 400-meter dash and Carson Adam picked up a pair of victories as Devils Lake turned in a strong performance on Saturday at the Carrington Invitational.

     


    • email print
  • CARRINGTON, N.D. — Matt Jennings earned his way into the state track championship meet after earning a victory in the 400-meter dash and Carson Adam picked up a pair of victories as Devils Lake turned in a strong performance on Saturday at the Carrington Invitational.
    The Firebirds scored 121 points to place third in the meet. Carrington (185) and Rugby (147) grabbed the top two spots in the team standings.
    Jennings’ 51.93 clocking in the 400 was enough to surpass the state-qualifying standard and assured he will take part in the state meet later this month at the Bismarck Community Bowl.
    Adam, meanwhile, topped the field in the discus with a toss of 117-feet, nine-inches, and also earned the title in the shot put with a heave of 42-2. Devils Lake got a fourth individual title when Jared Goeser claimed the top spot in the triple jump with a leap of 34-11.
    Christa Lysne was the lone Devils Lake winner in the girls division when she won the 3,200 in a time of 12:22.49.
    Boys Team Standings
    1. Carrington, 185. 2. Rugby, 147. 3. Devils Lake, 121. 4. Harvey-Wells County, 93. 5. Benson County, 64. 6. New Rockford-Sheyenne, 11.
    Event Winners (and Devils Lake placers)
    100: 1. Seth Abaurrea, Carrington, 11.43. 5. Jesse Kerlin, 12.50.
    200: 1. Cole Hendrickson, Carrington, 23.90. 2. Ian Cote, 24.81. 7. Draven Ewert, 29.28.
    400: 1. Matt Jennings, Devils Lake, 51.93 (SQ). 3. Ian Cote, 56.11.
    800: 1. Alex Lies, Harvey-Wells County, 2:14.64. 6. Blair Roemmich, 2:27.28.
    1,600: 1, Jacob Eberle, Carrington, 5:16.47.
    3,200: 1. Eric Wangler, Rugby, 10:43.77.
    110 Hurdles: 1. Jarett Lovcik, Rugby, 16.49. 2. Cole Hanson, 18.21.
    300 Hurdles: 1. Martin Stumpf, Harvey-Wells County, 43.59. 3. Cole Hanson, 46.21.
    400 Relay: 1. Rugby, 45.53 SQ.
    800 Relay: 1. Carrington, 1:35.77. 3. Devils Lake, 1:48.12.
    1,600 Relay: 1. Carrington, 3:47.05.
    3,200 Relay: 1. Harvey-Wells County, 9:21.27.
    Discus: 1. Carson Adam, Devils Lake, 117-9.
    High Jump: 1. Scott Burnham, Carrington, 5-10. 2. Jesse Kerlin, 5-6.
    Javelin: 1. David McAtee, Rugby, 158-10. 6. Carson Adam, 110-4.
    Long Jump: 1. Scott Burnham, Carrington, 19-4. 3. Jared Goeser, 17-8.
    Pole Vault: 1. Nathan Myhre, Devils Lake, 9-6. 5. Wil Boehmer, 8-0.
    Shot Put: Carson Adam, Devils Lake, 42-2. 6. Grant Jacobson, 33-0 1/2.
    Triple Jump: 1. Jared Goeser, Devils Lake, 38-11. 5. Blair Roemmich, 34-11.
    Girls Team Standings
    1. Carrington, 289. 2. Rugby, 156. 3. Devils Lake, 82. 4. Harvey-Wells County, 60. 5. New Rockford-Sheyenne 45. 6. Benson County, 36.
    Event Winners (and Devils Lake placers)
    100: 1. Josey Page, Carrington, 12.36. 4. Alexa Gathman, 14.24.
    200: 1. Josey Page, Carrington, 25.97.
    400: 1. Josey Page, Carrington, 59.90. 2. Christa Lysne, 1:02.90.
    800: 1. Sydney Kraft, Rugby, 2:30.93. 7. Jenna Aasmundstad, 2:59.68.
    1,600: 1. Sydney Kraft, Rugby, 5:28.31. 4. Hanna Pike, 6:30.96.
    3,200: 1. Christa Lysne, Devils Lake, 12:22.49.
    100 Hurdles: 1. Madison Wendel, Carrington, 16.0. 6. Mikaela Dick, Devils Lake, 18.06.
    300 Hurdles: Josey Page, Carrington, 47.81. 5. Mikaela Dick, 54.87.
    400 Relay: 1. Carrington, 51.60. 3. Devils Lake, 1:09.09.
    800 Relay: 1. Rugby, 2:01.00.
    1,600 Relay: 1. Carrington, 4:24.52. 4. Devils Lake, 5:15.18.
    3,200 Relay: 1. Carrington, 10:34.28. 2. Devils Lake, 11:28.06.
    Discus: 1. Kayla Hochhalter, Carrington, 116-2. 3. Jennifer Brandt, 108-4. 7. Katie Brandt, 98-5.
    High Jump: 1. Madison Wendel, Carrington, 4-11.
    Page 2 of 2 - Javelin: 1 Sierra Rosenau, Carrington, 138-8. 6. Alexa Gathman, 89-10.
    Long Jump: 1. Abbey Paul, Rugby, 15-0. 7. Chelsie Schieve, 11-5.
    Pole Vault: 1, Cassidy Weber, New Rockford-Sheyenne, 7-6.
    Shot Put: 1. Kayla Hochhalter, Carrington, 36-9. 6. Jennifer Brandt, 32-11.
    Triple Jump: 1. Mikaela Dick, Devils Lake, 32-1.

        calendar